Wpływ znieczulenia zewnątrzoponowego na płód

Wpływ znieczulenia zewnątrzoponowego    na płód

Korzyści wynikające ze zniesienia bólu z pewnością mają znaczenie dla wielu rodzących się dzieci i polegają przede wszystkim na zapewnieniu dziecku optymalnego zaopatrzenia w tlen.

Trzeba pamiętać, że ból porodowy prowadzi do spadku zawartości tlenu we krwi matki średnio o 25%, a wcale nierzadko nawet o 50%. Zawartość tlenu we krwi płodu zachowuje się w analogiczny sposób. Trudno oczekiwać, aby powtarzające się epizody niedotlenienia były dla kogokolwiek korzystne.

Znieczulenie eliminuje zmiany zawartości tlenu we krwi matki a przez to płodu i powoduje, że kobieta rodząca ma zawsze optymalną zawartość tlenu dostępną dla dziecka. Szczególnie ważne jest to dla płodów w jakikolwiek sposób zagrożonych, np. u matek z cukrzycą, w stanie przedrzucawkowym, i innych patologiach prowadzących do zmniejszenia przepływu krwi przez przestrzeń międzykosmkową łożyska. Znieczulenie zewnątrzoponowe może zwiększyć tę wielkość nawet dwukrotnie z oczywistą korzyścią dla płodu.

Podsumowując znieczulenie zewnątrzoponowe zapewnia prawidłowe natlenowanie krwi płodu, znaczne zmniejszenie jego kwasicy metabolicznej oraz nie zaburzoną reakcję adaptacyjną do zmieniających się warunków.

Authors
Top