Dieta

Otyłość – choroba, którą musimy leczyć

Otyłość – choroba, którą musimy leczyć W Polsce aż 1,5 mln osób choruje na otyłość olbrzymią, a operowanych jest zaledwie 1,5 tys. rocznie. W naszym

Otyłość – choroba, którą musimy leczyć

W Polsce aż 1,5 mln osób choruje na otyłość olbrzymią, a operowanych jest zaledwie 1,5 tys. rocznie. W naszym kraju znajduje się jeden z 3 najbardziej doświadczonych, w leczeniu balonem żołądkowym, ośrodków na świecie. To nieinwazyjna i skuteczna metoda, którą stosuje się również przy mniejszej otyłości i nadwadze.

Niepokojące statystyki.
Leczenie otyłości rozpocząć powinno prawie 1,5 mln Polaków, z czego wskazanie do zabiegu ma ok. 300 tys. chorych. Niestety fakty są takie, iż w kilku ośrodkach w kraju, rocznie operowanych jest zaledwie 1,5 tys. chorych. W ciągu roku, w wyniku powikłań otyłości, jak i jej niewłaściwej terapii, umiera ok. 5 tys. Polaków. Należy przy tym pamiętać, iż właściwe leczenie tej choroby zmniejsza ryzyko zgonu o 40%.

Warto dodać, iż po zabiegu bariatrycznym, cukrzyca II typu ustępuje u 80% Pacjentów, a chorzy nie wymagają stosowania drogich leków, ani insuliny. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) stoi na stanowisku, że u osób z BMI powyżej 40 i cukrzycą II typu, leczenie bariatryczne powinno być włączone, przed włączeniem insuliny.

Jak leczy się otyłość?
Pulsmed jest jedną z pierwszych w Polsce prywatnych placówek, które zajmują się leczeniem otyłości. Prowadzi terapie dla osób, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała tj.
– leczenie zachowawcze
– kuracje nieoperacyjne
– skomplikowane terapie dla Pacjentów z otyłością chorobliwą.

Poza tym placówka wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej, które obejmują zagadnienia chirurgii:
– przewodu pokarmowego
– plastycznej i estetycznej.

Balon żołądkowy.
Ta metoda leczenia nadwagi i otyłości stosowana jest u osób, u których różne diety lub środki farmakologiczne nie przynoszą spodziewanych efektów. Jej nieinwazyjny charakter sprawia, że z powodzeniem wykorzystywana jest również w leczeniu Pacjentów z mniejszą otyłością lub nadwagą.

Metoda balonu żołądkowego jest nie tylko skuteczna, ale również obarczona niewielkim ryzykiem powikłań. W przypadku wielu chorych może być alternatywą dla zabiegu chirurgicznego lub być przygotowaniem do leczenia.

A to już wiesz?  Podstawa dobrego samopoczucia? Śniadanie!

Światowa czołówka.
Ten łódzki szpital wdrożył metodę balona żołądkowego, jako pierwszy w kraju. Dziś jest najbardziej doświadczonym ośrodkiem w Polsce, który specjalizuje się w nieoperacyjnym leczeniu otyłości. Dotychczas wykonano w nim 2,5 tys. zabiegów implantacji balona żołądkowego, co sprawia, że praktyka lekarska obejmuje największą grupę Pacjentów w kraju.

Pod względem doświadczenia, w tej metodzie, ustępuje jedynie ośrodkom zagranicznym tj. Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Madrycie, a także Gastro Obeso Center w Brazylii. Pulsmed jest ośrodkiem referencyjnym. Chcąc dzielić się swoją wiedzą, prowadzi szkolenia dla lekarzy z kraju, jak i zagranicy.

Profil Pacjenta
1. Wśród osób, które poddały się zabiegowi odchudzania, metodą implantacji balonu żołądkowego, większość stanowią kobiety.
2. Wiek: leczone są osoby między 18, a 66 rokiem życia. Przeważają Pacjenci, którzy mają od 31 do 40 lat (średni wiek to 38 lat).
3. Waga zgłaszających się obejmuje szeroki przedział między 60, a 210 kg. 64% Pacjentów rozpoczyna odchudzanie ważąc ponad 100 kg (średnio jest to 112 kg). Jednocześnie rośnie grupa, która ma mniejszą wagę wyjściową (ponad 1/3 całości).
4. Stopień otyłości: 52% korzystających z terapii ma otyłość I stopnia, natomiast 36% II stopnia.
5. Nadwaga: 35% rozpoczynających leczenie ma nadwagę 31-50kg, natomiast niewiele mniej (32%) pomiędzy 10, a 30kg.

Warto dodać, iż ponad 4% wszystkich, którzy leczą otyłość w klinice, za pomocą balonu żołądkowego pochodzi z zagranicy. Są to Pacjenci z m.in. z Anglii, Irlandii, Szwecji, Austrii czy Szwajcarii, a także spoza Europy (USA, Kanada czy Emiraty Arabskie).

Spadek wagi odnotowano w przypadku 98% Pacjentów Pulsmed. Średnio u chorych nastąpił spadek:
– wagi o 18 kg
– BMI o 5,6 punktów
– średniego EWL (excess weight loss, czyli procentowego ubytku nadwagi) o 48%.

Na koniec warto dodać, iż łączna ilość utracony kilogramów, przez Pacjentów kliniki, przekroczyła 40 ton.

A to już wiesz?  Detoks - Oczyszczanie organizmu – moda czy istotna część każdej diety?

Link do strony internetowej szpitala http://pulsmed.com.pl/

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy