Dziecko LIFESTYLE

Czym się kierować wybierając ginekologa do prowadzenia ciąży?

Czym się kierować wybierając ginekologa do prowadzenia ciąży?
Dobry i zaufany lekarz prowadzący ciążę to prawdziwy skarb. Nie tylko przeprowadzi on niezbędne badania i będzie czuwał nad zdrowiem przyszłej mamy, ale również wesprze ją w trudnych momentach, wyjaśni wątpliwości i pomoże przygotować się do

Data publikacji: 2020-05-07
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Czym się kierować wybierając ginekologa do prowadzenia ciąży?
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

Dobry i zaufany lekarz prowadzący ciążę to prawdziwy skarb. Nie tylko przeprowadzi on niezbędne badania i będzie czuwał nad zdrowiem przyszłej mamy, ale również wesprze ją w trudnych momentach, wyjaśni wątpliwości i pomoże przygotować się do porodu.

Czym się kierować wybierając ginekologa do prowadzenia ciąży? Dziecko, LIFESTYLE - Dobry i zaufany lekarz prowadzący ciążę to prawdziwy skarb. Nie tylko przeprowadzi on niezbędne badania i będzie czuwał nad zdrowiem przyszłej mamy, ale również wesprze ją w trudnych momentach, wyjaśni wątpliwości i pomoże przygotować się do porodu.

Kiedy kobieta dowiaduje się o ciąży, to zwykle pojawia się u niej natłok myśli i niezwykła plątanina emocji. Z jednej strony jest wielka radość i wzruszenie, z drugiej – ogrom pytań i wątpliwości, a także obaw o zdrowie własne i maleństwa. Dwie ostatnie kwestie na szczęście można powierzyć w ręce specjalistów, a zwłaszcza dobrego ginekologa-położnika. Jego poszukiwania warto rozpocząć jeszcze przed zajściem w ciążę albo tuż po jej stwierdzeniu. Dzięki temu kobieta będzie miała odpowiednią opiekę od samego początku, a wszelkie nurtujące pytania będą rozwiązywane na bieżąco.
 

Wiedza, doświadczenie i… dostępność

Opieka prywatna czy państwowa? – to pytanie, które zaprząta głowę wielu kobietom, poszukującym lekarza prowadzącego ciążę. Doświadczenie pokazuje jednak, że w tej kwestii nie obowiązują żadne schematy. Doskonałego specjalistę znaleźć można zarówno w gabinetach prywatnych, jak i w szpitalach czy przychodniach finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto więc przejrzeć oferty różnych placówek i zwrócić uwagę na doświadczenie, dostępność terminów i czas oczekiwania przed gabinetem. W niektórych placówkach na pierwszą wizytę czeka się od 4-6 tygodni, a to zdecydowanie za długo. Komfortowa nie jest również sytuacja, gdy po przyjściu do przychodni ciężarna musi czekać godzinę na przyjęcie przez lekarza. Wizyty powinny odbywać się regularnie i punktualnie, jednak dopuszczalne są drobne opóźnienia, jeżeli wcześniejsza pacjentka wymagała większej troski czy też pojawiły się nieprzewidziane sytuacje natury medycznej, mówi Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja. Kwestią, na którą warto również zwrócić uwagę podczas wyboru placówki i ginekologa, jest możliwość otrzymania skierowania na dodatkowe badania, a także trzymanie się najnowszych wytycznych odnośnie opieki nad ciężarną. Dużo o samym lekarzu powie natomiast pierwsza wizyta w jego gabinecie. Jeżeli ginekolog przeprowadzi dokładny wywiad, zleci wszystkie badania, będzie cierpliwie odpowiadał na pytania i precyzyjnie objaśniał wszystkie procedury, a przy tym szanował intymność pacjentki, to sygnał, że trafiło się w dobre ręce, wyjaśnia ekspert marki Mama i ja. Warto tutaj dodać, że wiele przyszłych mam na lekarza prowadzącego wybiera osobę, która pracuje w renomowanym szpitalu i w zasadzie jest to dla nich jedno z najważniejszych kryteriów. Taki ginekolog rzeczywiście zwykle ma duże doświadczenie i wiedzę, jednak trzeba pamiętać, że w naszym kraju poród ze swoim lekarzem prowadzącym nie jest standardem. Pracę w wybranym szpitalu warto zatem traktować jako dodatkowy atut położnika, ale nie jako najważniejszy argument za jego wyborem. Jeżeli zależy nam na obecności znajomej osoby z personelu medycznego, łatwiej jest zdecydować się na poród w obecności wybranej położnej, dodaje Karolina Laskowska.
 

A to już wiesz?  Półkolonie na czas strajku nauczycieli w centrum rozrywki Hulakula

Zaufanie przede wszystkim!

Wiedza i kompetencje, a także doświadczenie z racjonalnego punktu widzenia stanowią najważniejsze kryteria wyboru dobrego ginekologa. W praktyce jednak liczy się również tzw. chemia na linii lekarz-pacjentka. Chodzi tutaj jednak nie tylko o sposób bycia medyka, jego poczucie humoru czy jakość wypowiedzi, ale przede wszystkim o wzajemne zaufanie. Kobieta powinna w gabinecie czuć się na tyle bezpiecznie i komfortowo, żeby nie bała się zadawania żadnych pytań, pozwoliła sobie na wyrażenie najbardziej intymnych obaw i precyzyjnie opowiadała o wszystkich swoich dolegliwościach. Z drugiej strony ciężarna musi mieć również przekonanie, że lekarz dołoży wszelkich starań, aby jej dziecko miało jak najlepszą opiekę i rozwijało się prawidłowo. Stanie się tak wtedy, gdy ginekolog będzie traktował ją z szacunkiem, będzie poświęcał jej podczas wizyt całą swoją uwagę i – w razie konieczności – odeśle do innego specjalisty, zleci dodatkowe badania lub w odpowiednim czasie skieruje do szpitala, mówi ekspert Mama i ja.
 

Warto pamiętać, że ginekolog prowadzący ciążę to nie partner na całe życie i można go zmienić w dowolnym momencie, podsumowuje położna marki Mama i ja.

 

Woda źródlana Mama i ja

Cena:

1,5 L – cena: 2 zł

0,5 L – cena: 1,50 zł

0,33 L – cena: ok.1,2 zł

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Czym się kierować wybierając ginekologa do prowadzenia ciąży? Dziecko, LIFESTYLE - Dobry i zaufany lekarz prowadzący ciążę to prawdziwy skarb. Nie tylko przeprowadzi on niezbędne badania i będzie czuwał nad zdrowiem przyszłej mamy, ale również wesprze ją w trudnych momentach, wyjaśni wątpliwości i pomoże przygotować się do porodu.
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy