Dziecko LIFESTYLE

Wakacyjna szkoła językowa – jak uczyć dziecko języków obcych?

Wakacyjna szkoła językowa – jak uczyć dziecko języków obcych?
8 tygodni wakacji to wystarczający czas na nauczenie się choćby podstaw języka obcego. Wykorzystując proste techniki, możemy wzbogacić słownictwo naszego dziecka – bez konieczności wysyłania go na obóz językowy, w dowolnie wybranym przez nas miejscu i

Data publikacji: 2017-06-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wakacyjna szkoła językowa – jak uczyć dziecko języków obcych?
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

8 tygodni wakacji to wystarczający czas na nauczenie się choćby podstaw języka obcego. Wykorzystując proste techniki, możemy wzbogacić słownictwo naszego dziecka – bez konieczności wysyłania go na obóz językowy, w dowolnie wybranym przez nas miejscu i czasie.

Wakacyjna szkoła językowa – jak uczyć dziecko języków obcych? Dziecko, LIFESTYLE - 8 tygodni wakacji to wystarczający czas na nauczenie się choćby podstaw języka obcego. Wykorzystując proste techniki, możemy wzbogacić słownictwo naszego dziecka – bez konieczności wysyłania go na obóz językowy, w dowolnie wybranym przez nas miejscu i czasie.

Domowy seans filmowy

Szybkie efekty daje systematyczne zapamiętywanie słów i całych fraz lub najpopularniejszych zwrotów. Dzieci chętniej uczą się żywego języka – takiego jak w filmach, bajkach i serialach. Jeżeli nasze dziecko nie wybiera się na obóz językowy, to możemy bardziej efektywnie zorganizować mu czas w domowym zaciszu. Oglądanie telewizji to wciąż najpopularniejsza forma spędzania wolnego czasu w trakcie wakacji. Prawie 60% rodziców deklaruje, że ich dziecko spędza wolny czas przed telewizorem (raport Squla: „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte”). Warto więc zachęcić je do oglądania filmów z napisami, zamiast z lektorem. Możemy w domu zorganizować seans, na który zaprosimy przyjaciół naszego dziecka i wspólnie będziemy oglądać oraz tłumaczyć teksty usłyszane w filmie.

Wspólne karaoke

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale pozwala się zrelaksować i efektywniej uczyć. Według B.F. Skinnera – przedstawiciela nurtu behawioryzmu w psychologii – to właśnie słuchanie ułatwia uczenie się języka. Najlepiej rozpocząć naukę już od 3. roku życia (raport Critical period effect in second language learning, J.Johnson, E.Newport), ale często dzieje się to dopiero w 5. roku życia.  Wspólne śpiewanie może więc pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zasobu słów naszego dziecka. W domu czy na wyjeździe zorganizujmy karaoke, gdzie dziecko będzie mogło zapoznać się z oryginalnym tekstem utworu, jak i z jego tłumaczeniem. Zaprośmy znajomych i zachęćmy ich do wspólnej zabawy. Dzieci naśladując ulubionych piosenkarzy, szybko zapamiętują całe wersy piosenki. Większość znanych nam piosenek tworzona jest w języku angielskim, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by wyszukać w  Internecie utwory mniej znane, śpiewane w innych językach – być może dzięki temu zainteresujemy nasze dziecko nauką języka chińskiego?

A to już wiesz?  Wrotki, zabawa na Patio oraz… slime!

Internetowe platformy edukacyjne

Platformy edukacyjne oferują krótkie, codzienne lekcje, za które zdobywamy punkty. To rozwiązanie łączy ze sobą dźwięk i obraz, a forma quizu (do wyboru odpowiedzi a, b, c lub d) znacznie ułatwia codzienne rozwiązywanie zadań.                                                                     

– Doskonale w nauce języków obcych sprawdzają się multimedialne quizy, które w błyskawicznym tempie pozwalają dzieciom przyswajać nowe słówka i reguły gramatyczne – mówi Olga Żdżarska, koordynatorka treści edukacyjnych Squla. – Co ważne, można skorzystać z nich prawie w każdej chwili i w każdym miejscu. Wystarczy tylko pobrać i zainstalować odpowiednią aplikację na tablecie lub smartfonie. Dziecko będzie mogło wtedy np. uprzyjemnić sobie długą podróż samochodem, grając w atrakcyjne i rozwijające quizy językowe. A rodzice mogą zostać pozytywnie zaskoczeni, kiedy po dojechaniu na miejsce ich pociecha w hotelowej restauracji zamówi sobie ulubiony napój w języku ojczystym obsługi. Metoda szczególnie polecana jest dzieciom, które nie mogą oderwać się od smartfona – łączy przyjemne z pożytecznym, nie powodując przy tym zmęczenia czy zniechęcenia.                                           

Fiszki i rozmówki                                                                                                                         

Dopełnieniem nauki na tablecie mogą okazać się fiszki – karteczki z frazami i słowami, dzięki którym zapamiętujemy gotowe już zdania, a także kontekst, w jakim można wykorzystać dane zdanie. Na odwrocie karteczki widnieje często obrazek i tłumaczenie na nasz rodzimy język. Wybraną fiszkę możemy studiować tak długo, aż dane słowo nie zapadnie dziecku w pamięć, a podczas wyjazdu pytać w obcym języku o poszczególne słowa.
Na wakacjach możemy również czytać dziecku rozmówki i odgrywać scenki. Nie skupiajmy się jednak na utrwalaniu struktur gramatycznych i pamiętajmy o systematyczności.
– Znajomość gramatyki języka obcego jest bardzo ważna, ale należy pamiętać, że na początku dziecko powinno mieć szansę osłuchać się z nowym językiem. – komentuje Olga Żdżarska . – Przełamanie strachu przed mówieniem w obcym języku to kolejny krok. Podczas wakacji łatwiej będzie znaleźć nam czas na wspólne ćwiczenie obcego języka z dzieckiem i oswojenie tego strachu.

A to już wiesz?  SCRABBLE PRACTICE&PLAY angielski przez zabawę

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Wakacyjna szkoła językowa – jak uczyć dziecko języków obcych? Dziecko, LIFESTYLE - 8 tygodni wakacji to wystarczający czas na nauczenie się choćby podstaw języka obcego. Wykorzystując proste techniki, możemy wzbogacić słownictwo naszego dziecka – bez konieczności wysyłania go na obóz językowy, w dowolnie wybranym przez nas miejscu i czasie.
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy