Dziecko LIFESTYLE

Monika Perkowska: zadaniem niani jest profesjonalna opieka nad dzieckiem

Monika Perkowska: zadaniem niani jest profesjonalna opieka nad dzieckiem
Wybór niani to bardzo trudne zadanie. Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży, radzi, czym kierować się przy zatrudnianiu niani oraz na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach

Data publikacji: 2019-05-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Monika Perkowska: zadaniem niani jest profesjonalna opieka nad dzieckiem
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

Wybór niani to bardzo trudne zadanie. Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży, radzi, czym kierować się przy zatrudnianiu niani oraz na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach współpracy.

Monika Perkowska: zadaniem niani jest profesjonalna opieka nad dzieckiem Dziecko, LIFESTYLE - Wybór niani to bardzo trudne zadanie. Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży, radzi, czym kierować się przy zatrudnianiu niani oraz na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach współpracy.

Wybór niani to bardzo trudne zadanie. Rodzice muszą zdecydować, komu powierzą opiekę nad swoją pociechą. Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży, radzi, czym kierować się przy zatrudnianiu niani oraz na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach współpracy.  

Czym kierować się przy wyborze niani?

Decydując się na nianię warto rozpoznać nasze potrzeby, jak również potrzeby dziecka. Potem własne potrzeby konfrontujemy z rynkiem pracy i możemy zastanowić się, co będzie dla nas priorytetem. Oczywiście z punktu widzenia dziecka, najistotniejsza jest relacja niani z dzieckiem. Jako pracodawcy powinniśmy zastanowić się nad formą zatrudnienia, naszymi wymaganiami co do opieki, wieku niani, czasu pracy. Warto zwrócić uwagę na doświadczenia i rekomendacje bliskich nam osób.

Czy dziecko powinno mieć wpływ na wybór niani?

To rodzice decydują o zatrudnieniu niani i ją wybierają. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na relację budującą się między pociechą a nianią – czy jest pełnia bliskości, zaufania i bezpieczeństwa.

Jakie tematy powinny zostać poruszone na początku współpracy?

Na początku współpracy powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o naszych potrzebach i spisać je. Warto zastanowić się nad naszymi wymaganiami, np. czy niania ma mówić w obcym języku, jeździć samochodem, czy tylko odbierać dziecko z przedszkola. Każdy ma indywidualne potrzeby i powinien na pierwszym spotkaniu je przedstawić. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej słuchajmy też niani – czego oczekuje i jak wyobraża sobie swoją pracę.

A to już wiesz?  Raport LEGO Play Well

Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? Jak się zorientować, że dziecko źle dogaduje się z nianią, jeśli pociecha nam o tym nie mówi?

Pierwszych kilka dni z nianią możemy zorganizować w obecności rodzica w domu – nie chodzi o to, aby patrzeć niani na ręce, ale budować nić porozumienia, rozwiewać wątpliwości dziecka i niani. Wtedy też zaobserwujmy, jak wygląda relacja między opiekunką a pociechą. Do niepokojących sygnałów należy reagowanie nadmiernym lękiem i gniewem na widok niani. Warto uwzględnić w codziennej rutynie rozmowy z nianią, jak przebiegał dzień. 

Gdzie leży granica bliskości niani i dziecka? Czy zbytnia zażyłość niani i dziecka powinna nas zaniepokoić?

Niezmiernie rzadko zdarza się, aby niania miała zbyt bliską więź z dzieckiem. Częściej natomiast widać rywalizację między nianią a rodzicami w zakresie posiadania lepszej pozycji w oczach dziecka i na to uważamy, ponieważ taka sytuacja jest szkodliwa dla utworzenia prawidłowych relacji. Więź powinna być najbliższa między dzieckiem a rodzicami. Niania ma za zadanie profesjonalnie opiekować się dzieckiem, przestrzegać ustaleń z rodzicami i kierować się sympatią oraz akceptacją w relacji z maluchem. Nie może to być jednak relacja nacechowana rywalizacją z rodzicami, bądź zawłaszczaniem dziecka.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Monika Perkowska: zadaniem niani jest profesjonalna opieka nad dzieckiem Dziecko, LIFESTYLE - Wybór niani to bardzo trudne zadanie. Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży, radzi, czym kierować się przy zatrudnianiu niani oraz na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach współpracy.
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy