Żywienie

Odpowiednie nawodnienie sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrową sylwetkę

Odpowiednie nawodnienie sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrową sylwetkę
Informacja prasowa Warszawa, październik 2018 r. Odpowiednie nawodnienie sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrową sylwetkę Jest podstawą odpowiednio zbilansowanej diety oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Woda, bo

Informacja prasowa
Warszawa, październik 2018 r.

Odpowiednie nawodnienie sprzymierzeńcem
w dbaniu o zdrową sylwetkę

Jest podstawą odpowiednio zbilansowanej diety oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Woda, bo o niej mowa, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz jest sprzymierzeńcem w zachowaniu szczupłej sylwetki . O jej szczególnej roli warto przypomnieć z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością, który obchodzimy
24 października. Pomimo stale rosnącej świadomości i zainteresowania zdrowym stylem życia, w dalszym ciągu pijemy zbyt mało wody . Żywiec Zdrój wierzy, że upowszechnianie wiedzy jest najlepszym sposobem na kształtowanie się zdrowych nawyków żywieniowych w społeczeństwie. Od wielu lat prowadząc liczne działania, firma zachęca ludzi, by pili zdrowiej – między innymi po to, by skuteczniej walczyć z takimi problemami jak otyłość.

Prawidłowe nawodnienie sprzymierzeńcem w walce z otyłością
Brak ruchu, niezdrowa dieta czy nadmierne spożycie cukru to przykłady codziennych zachowań, które przyczyniają sie do gromadzenia się zbędnych kilogramów, a w konsekwencji do otyłości. Dbając o zdrową sylwetkę poprzez odpowiedni jadłospis czy ćwiczenia fizyczne, warto pamiętać również o wodzie, która jest wielkim sprzymierzeńcem w terapii odchudzającej.
Woda pomaga hamować uczucie głodu i nadmierne łaknienie, a przy tym nie dostarcza kalorii. Ponieważ woda nie zawiera cukru i nie stanowi źródła kalorii, nie przyczynia się też do wydzielania insuliny, która hamuje spalanie tłuszczu. Można zatem śmiało powiedzieć, że dobra dieta to ta, w której woda jest podstawą nawodnienia.
Wiele badań wskazuje na korzystny wpływ wody w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Prosta interwencja dietetyczna zwią¬zana ze zwiększeniem spożycia wody do ilości zalecanych lub zastąpieniem wszelkich napojów wodą to dobry sposób zarówno na zapobieganie nadwadze
otyłości, jak również na redukcję masy ciała i zmniejszenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Zamiana słodzonych napojów na wodę może w szybkim czasie przyczynić się do spadku masy ciała i zmniejszenia jego obwodów poprzez zmniejszenie całkowitego poboru energii w ciągu dnia. Efekt ten związany jest przede wszystkim z obniżeniem całkowitej kaloryczności diety nawet o 10-15% . Właśnie do takich, , niewielkich zmian nawyków zachęca program „Woda na Start”, którego partnerami są firma Żywiec Zdrój, Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Żywności i Żywienia. W opublikowanym w ramach programu raporcie Fakty i Mity na temat wody czytamy między innymi, że 95% Polaków wie, że woda to najzdrowszy sposób nawodnienia, ale tylko 28% płynów wypijanych przez osoby dorosłe to woda . Dane te pokazują, jak istotne jest kształtowanie zdrowego nawyku picia wody.

A to już wiesz?  Jesteśmy coraz grubsi. Jak zapobiec epidemii otyłości?

Woda dla najmłodszych
Mówiąc o prawidłowej diecie należy wyróżnić tak wrażliwą grupę jak dzieci – przyzwyczajenia ukształtowane w dzieciństwie będą procentować w dorosłym życiu. Właściwe żywienie przyczynia się do prawidłowego rozwoju, kształtowania metabolizmu oraz obniża ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych w wieku dorosłym. Także w tej grupie wiekowej, kluczowy jest zbilansowany dobór produktów spożywczych w codziennym jadłospisie, a woda jest jego ważnym elementem. Prawidłowe spożycie płynów przez z naciskiem na spożycie odpowiedniej ilości wody, wiąże się ze zmniejszonymi przyrostami tłuszczowej masy ciała i zwiększoną utratą tkanki tłuszczowej. Działania edukacyjne i zwiększenie spożycia wody o ok. 1 szklankę dziennie (1 szklanka – 200 ml) może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka nadwagi u dzieci szkolnych nawet o 31% .
Dobrej jakości woda powinna być pierwszym płynem wprowadzanym do diety dziecka w momencie rozszerzenia jej o produkty inne niż mleko, czyli po 6. miesiącu życia. Od tego momentu kluczowe jest nieustanne edukowanie i przypominanie o roli wody w codziennej diecie dziecka. Podniesienie świadomości dzieci dotyczącej spożycia wody może skutecz¬nie zapobiegać nadwadze i otyłości. W tym rodzicom pomagają między innymi takie programy jak „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach inicjatywy firmy Żywiec Zdrój, którą wspierają Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Żywności i Żywienia, powstają między innymi materiały edukacyjne służące do prowadzenia zajęć w przedszkolach. Aż 58% dzieci, które uczestniczyły w programie, piło więcej wody i częściej .

O firmie
Żywiec Zdrój S.A. to największy producent na rynku napojów bezalkoholowych i najbardziej odpowiedzialna społecznie firma w Polsce . Żywiec Zdrój ze szczególną troską dba o środowisko naturalne i zachęca ludzi, by pili zdrowiej. Misja firmy widoczna jest we wszystkich obszarach działalności, od tworzenia produktu, doboru dostawców, po programy edukacyjne i ekologiczne. Najbardziej znane to „Po stronie natury” i „Mamo, tato, wolę wodę”, których celem jest uwrażliwienie na potrzeby natury i ochrona zasobów wodnych w Polsce oraz kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Firma Żywiec Zdrój S.A. powstała w 1992 roku w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, dziś zatrudnia ponad 600 pracowników w sześciu lokalizacjach w Polsce i posiada najbardziej rozpoznawalną markę wodną w kraju . Więcej o firmie można przeczytać w raporcie wkładu Żywiec Zdrój S.A. w rozwój Polski i regionów.
Żywiec Zdrój S.A należy do grupy spółek DANONE – producenta żywności dopasowanej do potrzeb odbiorców na każdym etapie życia. W Polsce DANONE działa w czterech obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywność dla niemowląt i małych dzieci (NUTRICIA) oraz żywność medyczna (NUTRICIA Medyczna). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz realizacja misji, zgodnie z którą poprzez żywność niesiemy zdrowie tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez nasze produkty, projekty i programy, zachęcamy do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień oraz przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju planety.
W 10 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym
i przyjaznym środowisku pracy. O działalności DANONE można przeczytać w „Nieść zdrowie poprzez żywność. Wkład grupy spółek DANONE w rozwój polskiej gospodarki, społeczeństwa i zdrowia”.

A to już wiesz?  Napar z kory drzewa lapacho działa jak naturalny antybiotyk

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy