Dziecko LIFESTYLE

Roczniak poznaje świat

Roczniak poznaje świat
Jak wspierać malucha w tym wyjątkowym okresie? Jaką dietę wybrać? W co się bawić? I wreszcie - co powinno umieć dziecko po 1. urodzinach? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym

Data publikacji: 2018-11-15
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Roczniak poznaje świat
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

Jak wspierać malucha w tym wyjątkowym okresie? Jaką dietę wybrać? W co się bawić? I wreszcie – co powinno umieć dziecko po 1. urodzinach? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym materiale.

Roczniak poznaje świat Dziecko, LIFESTYLE - Jak wspierać malucha w tym wyjątkowym okresie? Jaką dietę wybrać? W co się bawić? I wreszcie - co powinno umieć dziecko po 1. urodzinach? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym materiale.

Jak wspierać prawidłowy rozwój dziecka po 1. roku życia?

Od momentu narodzin maluszek intensywnie się rozwija i poznaje otaczający go świat. Po pierwszych urodzinach młody organizm wciąż bardzo dynamicznie się kształtuje, a do rozwoju, nowych zabaw i wyzwań potrzeba mu mnóstwa energii. Skąd ją czerpać? Jak wspierać malucha w tym wyjątkowym okresie? Jaką dietę wybrać? W co się bawić? I wreszcie – co powinno umieć dziecko po 1. urodzinach? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym materiale.

3… 2… 1… start!

To nieprawdopodobne, jak wiele może się nauczyć dziecko przez pierwsze 12 miesięcy życia.  Już w drugim półroczu rozpoczyna się istna rewolucja – maluch zaczyna siadać, raczkować i wreszcie – najczęściej pod koniec 1. roku – stawiać pierwsze kroki. Po skończonym roczku rozpoczyna się okres wczesnego dzieciństwa, który jest etapem intensywnego rozwoju intelektualnego, fizycznego, emocjonalnego i społecznego.  Dziecko poznaje otaczający je świat nabywając coraz to nowsze umiejętności.

Jakie umiejętności może mieć dziecko po 1. urodzinach? Oto kilka przykładów:

do komunikacji używa pierwszych pojedynczych słów;
więcej rozumie niż potrafi powiedzieć;
obserwuje zachowania w swoim otoczeniu;
jest ciekawe świata i lubi naśladować innych;
ośmiela się do kontaktu również z obcymi;
ma duże poczucie humoru i cieszy się z otrzymywanych pochwał;
jest coraz bardziej aktywne ruchowo – wspina się, swobodniej się przemieszcza, precyzyjniej chwyta przedmioty;
podejmuje samodzielne próby jedzenia – następuje rozwój umiejętności gryzienia i żucia;
potrafi coraz więcej zapamiętać i łatwiej się skupia.

A to już wiesz?  Marka Grześki świątecznie zachęca by „Grześko zrobić coś dobrego”

 

Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a wykonywanie poszczególnych czynności jest uwarunkowane różnymi czynnikami tj. sposobem wychowania, aktywnością, genetycznymi czy środowiskowymi. Nie należy się przejmować, jeśli junior nie wykonuje od razu wszystkich czynności, ponieważ podręcznikowe przykłady są jedynie orientacyjne. Pozwólmy roczniakowi, aby samodzielnie dostosowywał tempo nabywania nowych umiejętności i nie próbujmy przyspieszać nauki, ponieważ na niektóre elementy może być dla niego po prostu za wcześnie. W rozwoju dziecka bardziej istotna jest kolejność nabywania umiejętności niż jego tempo.

Jak wspierać rozwój dziecka po 1. urodzinach? Nieocenione znaczenie żywienia

Po 1. roku życia junior nieustannie odkrywa swoje otoczenie! Właśnie dlatego tak ważne w tym czasie jest odpowiednie żywienie, które ma kluczowe znaczenie dla harmonijnego wzrostu i rozwoju. Młody organizm pracuje na pełnych obrotach, dlatego zapotrzebowanie dziecka na niektóre składniki odżywcze jest o wiele większe niż u mamy czy taty. Roczne dziecko potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorosły[1] – 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia oraz żelaza. A jak to zmieścić w tak małym brzuszku? Już dwa kubki Bebiko Junior 3 NutriFlor+[2] dziennie pomagają uzupełnić dietę juniora w składniki ważne dla jego rozwoju, ponieważ dostarczają 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo, 80% zalecanej dziennej suplementacji witaminą D oraz 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[3],[4]. Warto pamiętać, że ważnym elementem codziennego jadłospisu małego dziecka nadal powinno być mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane.

Co jeszcze robić, aby wspierać rozwój dziecka?

Pomocne powinny być odpowiednio dobrane zabawy – oprócz tego, że wspierają jego rozwój, dodatkowo umożliwiają wspólne spędzenie czasu. Rozpoczęcie drugiego roku przez juniora to dobry okres na pierwsze rysowanie lub lepienie z modeliny – takie czynności idealnie wpływają na rozwój jego merytoryki. Z kolei czytanie dziecku oraz oglądanie z nim książek wzbogaca i rozwija jego słownictwo. Nazywanie i opisywane ilustracji zawartych w książeczkach jest świetną zabawą oraz idealnym sposobem na uczenie roczniaka komunikacji werbalnej.

A to już wiesz?  Wyniki Testu Bezpieczeństwa sprawdzającego wiedzę pierwszoklasistów

Należy pamiętać, że roczne dziecko jest młodym człowiekiem pełnym energii. Właśnie dlatego dobrze pozwolić mu na wykazywanie się samodzielnością. Junior powinien starać się m.in. samodzielnie jeść. Warto pamiętać również o zabawach ruchowych, które nie tylko zapewnią dziecku odpowiednią dawkę ruchu, ale także pomogą ćwiczyć utrzymywanie pozycji pionowej.

Aby zadbać o dalszy prawidłowy rozwój emocjonalny i ruchowy dziecka, postaraj się, aby:

bawić się z juniorem jego zabawkami, uważnie obserwując jego zachowanie i reakcje;
stwarzać dziecku okazję do poznawania rówieśników;
wychodzić często na spacery i wyjeżdżać na wycieczki do różnych nowych miejsc.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 

[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[2] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

[3] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[4] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Roczniak poznaje świat Dziecko, LIFESTYLE - Jak wspierać malucha w tym wyjątkowym okresie? Jaką dietę wybrać? W co się bawić? I wreszcie - co powinno umieć dziecko po 1. urodzinach? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym materiale.
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

A to już wiesz?  Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy