Dziecko LIFESTYLE

Rodzinna przygoda w kuchni, czyli jak gotować z dziećmi

Rodzinna przygoda w kuchni, czyli jak gotować z dziećmi
Wspólne gotowanie to doskonała atrakcja dla dzieci, wyrabiająca nowe umiejętności i nawyki żywieniowe. Wystarczy odrobina kreatywności oraz nowoczesne sprzęty kuchenne, aby przygotowywanie posiłków z dziećmi było bezpieczne i pełne

Data publikacji: 2019-06-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Rodzinna przygoda w kuchni, czyli jak gotować z dziećmi
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

Wspólne gotowanie to doskonała atrakcja dla dzieci, wyrabiająca nowe umiejętności i nawyki żywieniowe. Wystarczy odrobina kreatywności oraz nowoczesne sprzęty kuchenne, aby przygotowywanie posiłków z dziećmi było bezpieczne i pełne uciechy.

Rodzinna przygoda w kuchni, czyli jak gotować z dziećmi Dziecko, LIFESTYLE - Wspólne gotowanie to doskonała atrakcja dla dzieci, wyrabiająca nowe umiejętności i nawyki żywieniowe. Wystarczy odrobina kreatywności oraz nowoczesne sprzęty kuchenne, aby przygotowywanie posiłków z dziećmi było bezpieczne i pełne uciechy.

Co widzisz, gdy pomyślisz o dzieciach w swojej kuchni? Chaos, bałagan, poparzone gorącym olejem małe rączki? Wcale nie musi tak być! Wspólne gotowanie to doskonała atrakcja dla dzieci, wyrabiająca nowe umiejętności i nawyki żywieniowe. Wystarczy odrobina kreatywności oraz nowoczesne sprzęty kuchenne, w tym garnki i patelnie, aby przygotowywanie posiłków z dziećmi było bezpieczne i pełne uciechy.

Smakowity początek dnia

Typowym elementem śniadania są kanapki. Choć przygotowanie ich nie jest bardzo skomplikowane, młodszym dzieciom może dać wiele radości i dumy. Wystarczy, że pokroimy chleb i umyte przez naszych pomocników warzywa, podamy wszystkie składniki na stół, po czym zachęcimy do kreatywności. Z warzyw, sera i szynki można układać buźki czy zwierzaki oraz wycinać potrzebne do tego kształty. Kotek, myszka, zajączek, sówka – żaden niejadek się im nie oprze! Maluchy szczególnie chętnie spróbują tego, co same sobie przyrządziły, a przy okazji mają szansę ocenić, ile potrzebują zjeść. Co więcej, to zabawa wpisująca się w coraz popularniejszą metodę karmienia BLW („bobas lubi wybór”), zachęcającą do dawania dzieciom wyboru.

Co na dziecięcy obiad?

W kuchni najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego nieraz odganiamy dzieci od gorących naczyń, zwłaszcza podczas smażenia, kiedy olej pryska w różne strony. Ale nie musi tak być – wystarczy odpowiedni sprzęt.

– Na patelni z dobrą powłoką nieprzywierającą przez lata można praktycznie w ogóle nie stosować oleju podczas smażenia – tłumaczy Grzegorz Kozieł, ekspert marki Zwieger, produkującej sprzęt AGD. – W ten sposób unikamy pryskania tłuszczu, a dziecko w kuchni jest dużo bezpieczniejsze. Oczywiście wciąż trzeba uważać na bardzo tłuste produkty, jak boczek, które i tak mogą pryskać, ale te raczej rzadko włączamy w dziecięce menu. Natomiast sam zakaz dotykania gorących naczyń jest dużo prostszy do wytłumaczenia i wyegzekwowania. Co więcej dla starszych dzieci patelnia, na której nie trzeba używać tłuszczu, to świetne narzędzie do podjęcia pierwszych samodzielnych prób smażenia.

A to już wiesz?  Nela Mała Reporterka | Empik Kazimierz

Młodych kucharzy można angażować w obieranie ugotowanych jajek, tarcie marchewki lub innych warzyw na surówkę (oczywiście z pominięciem ich końcówek), lepienie pierogów czy faszerowanie naleśników. Jeśli chcemy przygotować coś szczególnie dla nich atrakcyjnego, możemy zaproponować domowe hamburgery, wrapy lub pizzę. Dzieciaki będą zachwycone wyrabianiem ciasta, zawijaniem samodzielnie nałożonych składników w tortillę lub mieszaniem mięsa mielonego oraz formowaniem go w burgery.

Do przygotowania pizzy można zaangażować nawet najmłodszych, którzy świetnie poradzą sobie z posmarowaniem ciasta sosem, układaniem składników i posypywaniem serem. To więc dobra propozycja, jeśli między dziećmi jest duża różnica wieku.

Zdrowe, domowe słodkości

Słodycze zawsze spotkają się z entuzjazmem najmłodszego pokolenia, ale na szczęście opcji na zdrowsze, samodzielnie przygotowane desery mamy dużo. Najprostsza to przekładany warstwami jogurt z muesli i owocami. Można do niego dodać także pokruszone ciastka lub bakalie, a owoce dobrać wedle gustu domowników. To też świetna okazja, żeby pozwolić dziecku poćwiczyć krojenie miękkich owoców nieostrym nożykiem. Podobną propozycją jest sałatka owocowa z bitą śmietaną, którą można udekorować rurkami lub wafelkami.

Jeśli chcemy coś wspólnie upiec, smacznym i zdrowym rozwiązaniem będą muffinki lub murzynek na kefirze – w najprostszych przepisach wystarczy połączyć wymieszane wcześniej składniki suche i mokre. Na wierzch warto dodać sezonowe owoce, dobrane wedle inwencji własnej lub dzieci. Wszystkie desery można pozwolić maluchom kreatywnie ozdobić przed podaniem, na przykład cukrem pudrem, bitą śmietaną, czekoladą, posypką lub owocami.

Satysfakcja zarówno rodziców, jak i dzieci gwarantowana!

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Rodzinna przygoda w kuchni, czyli jak gotować z dziećmi Dziecko, LIFESTYLE - Wspólne gotowanie to doskonała atrakcja dla dzieci, wyrabiająca nowe umiejętności i nawyki żywieniowe. Wystarczy odrobina kreatywności oraz nowoczesne sprzęty kuchenne, aby przygotowywanie posiłków z dziećmi było bezpieczne i pełne uciechy.
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy