Ciąża i poród

Współczesne mamy są specjalistami od żywienia – Wyniki badania „Optymalna dieta Mam”

Współczesne mamy są specjalistami od żywienia – Wyniki badania „Optymalna dieta Mam” Polki niezmiennie kultywują tradycyjną rolę matki, która samodzielnie dba o posiłki swojej rodziny.

Współczesne mamy są specjalistami od żywienia – Wyniki badania „Optymalna dieta Mam”

Polki niezmiennie kultywują tradycyjną rolę matki, która samodzielnie dba o posiłki swojej rodziny. Najnowsze wyniki badania„Optymalna dieta Mam”[1]potwierdzają, że ponad 40% współczesnych mam przygotowuje posiłki samodzielnie w domu, a co trzecia stara się, aby spożywane posiłki odbywały się w gronie rodzinnym. Co dziesiąta mama opłaca posiłki dzieciom w szkole.

Współczesny szybki świat a bycie matką

Kobiety w dalszym ciągu starają się być strażniczkami domowego ogniska, dbać o dom i dietę rodziny, którą starają się komponować zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

Mamy są opiekunkami, nauczycielkami, psychologami, ale też wspierają rodzinę w wielu codziennych obowiązkach. Jak się jednak okazuje, lista ta, mimo że długa, wcale się na tym nie kończy! Jak pokazują wyniki badania „Optymalna dieta Mam”1,współczesne matki starają się być także specjalistkami od żywienia!

Dbają one o jadłospis swoich dzieci na wiele sposobów1: samodzielnie przygotowując posiłki w domu (41,9%), przyrządzając dzieciom zdrowe, owocowo-warzywne przekąski (30,3%) czy dbając o to, aby ich dziecko zawsze miało drugie śniadanie (24,8%). Wśród popularnych prozdrowotnych zachowań mam należy także wymienić ograniczanie żywności typu fast food (31,3%) oraz słodyczy (23,9%).

Wspólny stół – przemyślane posiłki i edukacja połączona z zabawą

Jak deklaruje 32,6 % mam w Polsce najważniejsze jest dla nich jedzenie przy wspólnym stole z całą rodziną. To pokazuje fenomen współczesnych matek polegający na umiejętnym łączeniu wielu obowiązków i wywiązywaniu się z nich na najwyższym poziomie. Przy wspólnym stole warto pomyśleć o włączeniu dzieci w samodzielne przygotowywanie posiłków zaczynając chociażby od kanapek. Można to zrobić przez zabawę, która jednocześnie edukuje. Pomocne i bardzo atrakcyjnie – nie tylko dla dzieci – może okazać się narzędzie dostępne na www.optymalnewybory.pl, czyli Kreator Zdrowych Kanapek, który w łatwy i ciekawy sposób informuje o wartościach odżywczych, czyli o tym czy stworzona kanapka jest odpowiednio zbilansowana.

A to już wiesz?  Naleśniki z cieciorką – sycący obiad dla całej rodziny

Jak wskazują eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia[2],odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczowym narzędziem, umożliwiającym zachowanie zdrowia. Jest to także ważne w aspekcie wzrastającej zachorowalności na różnego rodzaju choroby. Tak więc, poszukując optymalnych rozwiązań warto korzystać się z materiałów przygotowywanych przez ekspertów dostępnych na stroniewww.optymalnewybory.pl

Wśród niezbędnych elementów zdrowej diety wymieniamy warzywa, owoce, produkty zbożowe, zwłaszcza te pełnoziarniste, a także ryby, mięso i jaja. Doskonałym sposobem na uzupełnienie swojego jadłospisu w zdrowe tłuszcze jest także skorzystanie z oferty marki Optima. Optima Omega-3 będzie idealna do skomponowania zdrowych kanapek na śniadania, podwieczorki czy kolacje dla zabieganej mamy. Wśród polecanych produktów znajdują się także: Optima DHA i Optima D + K. Ta pierwsza zawiera olej z mikroalg morskich, stanowiący naturalne źródło kwasu DHA, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu i wzroku, natomiast Optima D + K dostarcza nam składników wpływających ochronnie w aspekcie osteoporozy – podkreśla mgr Jadwiga Przybyłowska, dietetyk.

Bo przykład powinien iść z góry

Czy w natłoku wielu obowiązków współczesne matki znajdują czas na dbanie o własne zdrowie? Okazuje się, że tak! Jak wynika z badania „Optymalna dieta Mam”1 prawie połowa polskich mam (43,1%) dba o to co je, stara się jeść zdrowo, by w ten sposób dać dobry przykład swoim dzieciom.

Oczywiście, niezbędnym elementem dawania dobrego przykładu jest także ograniczanie żywności typu fast food. Co więcej, jak pokazują badania, Polki dbają o dietę nie tylko swoją i swoich pociech, ale całej rodziny. Okazuje się, że przygotowywane w domu przez mamę, te same zdrowe posiłki, je cała rodzina (32,3%).

Ach te mamy! <3

Jednocześnie nadal część Polek przyznaje, że jada w biegu, aby mieć więcej czasu dla swoich pociech. Poszukując optymalnych rozwiązań, a także wskazówek na temat zdrowej diety, zachęcamy więc do odwiedzenia strony: www.optymalnewybory.pl, gdzie dostępne są materiały specjalnie przygotowane przez nasz zespół ekspertów, w skład którego wchodzą dietetycy i lekarze. Pamiętajmy, że właściwe nawyki żywieniowe wdrożone dzisiaj, w przyszłości zaowocują dobrym zdrowiem nas i naszych pociech.

A to już wiesz?  Superfoods? A co to takiego?

[1]Badanie pt. „Optymalna dieta Mam” zrealizowane na zlecenie marki produktów żywności funkcjonalnej Optima w dniach 13-15.05.2019r. przez agencję badawczą metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 800 ankiet.

[2]World Health Organization. Diet, nutrition and the prevention of chronic diseases
Report of the joint WHO/FAO expert consultation WHO Technical Report Series, No. 916. Data dostępu 21.05.2019.

* Badanie zrealizowane na zlecenie marki produktów żywności funkcjonalnej Optima w dniach 4-5.12.2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1083 ankiet.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy