Nowotwory Palenie Palenie - Smoking

W POLSCE DOROSŁE KOBIETY ZABIJA RAK PŁUCA

W POLSCE DOROSŁE KOBIETY ZABIJA RAK PŁUCA
Informacja prasowa z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Warszawa, 19 listopada 2014 r. W POLSCE DOROSŁE KOBIETY ZABIJA RAK PŁUCA Papierosy codziennie pali 9 mln

Informacja prasowa z okazji
Światowego Dnia Rzucania Palenia
Warszawa, 19 listopada 2014 r.

W POLSCE DOROSŁE KOBIETY ZABIJA RAK PŁUCA

Papierosy codziennie pali 9 mln Polaków, w tym aż 3,5 mln kobiet, które średnio wypalają dziennie ponad 15 papierosów ! Palenie tytoniu jest przyczyną aż 90% zachorowań na raka płuca. 20 listopada, w Światowym Dniu Rzucania Palenia, eksperci zachęcają do zdrowego stylu życia.

Polacy palą na potęgę
Wprowadzony w Polsce w 2010 roku zakaz palenia w miejscach publicznych objął niemal 1/4 społeczeństwa, gdyż prawie 9 mln Polaków to nałogowi palacze. Codziennie papierosy w Polsce pali więcej osób, niż jest mieszkańców województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, opolskiego oraz lubuskiego razem wziętych .
? Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne. Palenie powoduje raka płuca, a także szacuje się, że jest przyczyną aż 30% wszystkich zgonów powodowanych nowotworami ? mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii?Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, czyli instytucji odpowiedzialnej za realizację zadania Prewencja pierwotna nowotworów w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

Kobiety palą jak mężczyźni
Kobiety coraz częściej sięgają po papierosy. Wśród uzależnionych od tytoniu w Polsce jest aż 3,5 mln kobiet! Kobiety palą niemal tyle samo, co mężczyźni. Liczba zachorowań na raka płuca wśród kobiet w Polsce wzrasta z roku na rok. W roku 2011 zarejestrowano ponad 6 tys. zachorowań na raka płuca wśród kobiet, w tym samym czasie ponad 6 tys. kobiet umarło z tego powodu . Obecnie rak płuca jest częstszą przyczyną przedwczesnej śmierci u kobiet niż nowotwór piersi i szyjki macicy.
? Palenie tytoniu przez kobiety ma swoją specyfikę. Często palenie staje się dla nich sposobem na rozładowanie emocji oraz utrzymanie szczupłej sylwetki. Można, zatem powiedzieć, iż kobiety silniej niż mężczyźni uzależniają się od samego rytuału palenia i okoliczności w jakich palą ? mówi Irena Przepiórka, ekspert Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym i Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii?Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

?Małolaty? z papierosem w ustach
? Kobiety zaczynają palić w bardzo młodym wieku. Szacuje się, że co druga uczennica w wieku 13-15 lat kiedykolwiek próbowała palić tytoń ! Rozpoczęcie palenia w tak wczesnym wieku wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania na raka płuca i inne choroby odtytoniowe, pozbawiając młode kobiety wielu lat życia i prowadząc do przedwczesnej śmierci ? mówi prof. Zatoński. ? Młodzi ludzie sądzą, że paląc papierosy ?light? czy ?slim? szkodzą swojemu organizmowi w mniejszym stopniu. Nic bardziej mylnego. Wszystkie papierosy są tak samo trujące dla naszego organizmu ? podczas palenia każdy z palaczy zaciąga się dymem zawierającym 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych! ? dodaje prof. Zatoński.

Trujemy siebie i nasze dzieci
Na wdychanie substancji rakotwórczych narażone są także osoby niepalące tytoniu ? tzw. palacze bierni. Corocznie w Polsce umiera około 2 tysiące biernych palaczy. Coraz częściej na wdychanie dymu papierosowego narażone są także dzieci, co ma katastrofalne skutki dla ich rozwoju. Rodzice, palący papierosy narażają dziecko na liczne schorzenia już w okresie życia płodowego. ? Palenie papierosów przez kobiety w ciąży blokuje dopływ krwi do macicy, co jest przyczyną niedotlenienia płodu. Zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych przechodzących przez łożysko do dziecka. Naraża ciążę na komplikacje, w tym poronienie, przedwczesny poród lub odklejanie się łożyska. Dzieci matek palących papierosy są nie tylko słabsze i mniejsze o ok. 200-300 gramów od innych noworodków, ale także już od urodzenia mogą cierpieć na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii, są też narażone na wady wrodzone. Mimo takich zagrożeń dla dziecka prawie połowa palących matek przyznaje się do palenia w obecności dzieci ? mówi prof. Witold Zatoński.

A to już wiesz?  Nowoczesne podejście do leczenia onkologicznego

Jak chronić się przed nowotworem?
Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuca jest rzucenie palenia.
FACHOWA POMOC NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI!
Palisz? Przyjdź, zadzwoń lub poczytaj ? znajdziesz metodę najlepszą dla siebie

Osoby, które chcą rzucić palenie, nie pozostają z tym zadaniem same. Bezpłatnych konsultacji udzielają terapeuci z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie. Już w tym roku będzie można również skorzystać z pomocy specjalistów w Punktach Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym w województwie mazowieckim.

Darmowe wsparcie ? szyte na miarę
Ogólnopolska Sieć Pomocy Palącym to zespół punktów poradniczych, w których osoby palące i ich rodziny mogą bezpłatnie otrzymać profesjonalną pomoc i wsparcie w procesie rzucania palenia. Każda osoba, która będzie chciała rzucić palenie z pomocą jednej z placówek Sieci, zostanie otoczona indywidualną opieką i otrzyma program działań przystosowany do swoich potrzeb, możliwości i oczekiwań. Zespół specjalistów:
? informuje o korzyściach wynikających z rzucenia palenia oraz o szkodliwości palenia;
? wyjaśnia mechanizmy uzależnienia i przeprowadza analizę jego głębokości;
? wzmacnia motywację do zaprzestania palenia oraz wspiera w chwilach kryzysu;
? informuje o dostępnych metodach i środkach wspomagających proces odstawiania papierosów;
? pomaga w opracowaniu indywidualnego planu rzucania palenia.

? Niewątpliwym atutem Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym jest doste?p do specjalistycznej wiedzy, jaką dysponują terapeuci oraz możliwość korzystania z niej zupełnie bezpłatnie. Palenie tytoniu to jedno z silniejszych uzależnień, które często ma podłoże fizjologiczne i psychologiczne. Dlatego tak ważne jest wsparcie specjalistów i skorzystanie z ich wiedzy podczas rzucania palenia ? mówi Irena Przepiórka, ekspert Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym i Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

? Ogólnopolska Sieć Pomocy Palącym właśnie zaczyna tworzyć swe struktury. Pierwsze punkty zostaną otwarte na terenie województwa mazowieckiego. Na podstawie zebranych w nich doświadczeń będziemy szacować zainteresowanie i skalę potrzeb w pozostałych częściach Polski. Do końca przyszłego roku powstanie kilkanaście kolejnych punktów pomocy ? dodaje Irena Przepiórka. Specjalistyczną pomoc uzyskasz także w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

801 108 108 ? indywidualnie dla całej Polski
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 801 108 108 to łatwo dostępna forma pomocy dla osób, które doświadczają problemów związanych z używaniem wyrobów tytoniowych. Funkcjonowanie poradni oparte jest na licznych badaniach naukowych potwierdzających, że specjalistyczne poradnictwo oferowane w trakcie telefonicznych sesji zwiększa szansę rzucenia palenia , .
Poradnictwo telefoniczne realizowane przez Telefoniczną Poradnię ma charakter indywidualnych sesji dostosowanych do aktualnych potrzeb rozmówcy.

A to już wiesz?  Rak nie może być tematem tabu

? Z pomocy Telefonicznej Poradni co roku korzysta już ponad 5 tysięcy osób. Pacjenci dzwoniący do TPPP są w różnych fazach procesu rzucania palenia. Dzwonią zarówno osoby, które nie rozpatrują jeszcze możliwości rzucenia palenia, jak i osoby w trakcie walki z uzależnieniem, oraz osoby utrzymujące abstynencję lub przeżywające nawrót do palenia. Zgłaszają się do nas przede wszystkim osoby, których dotychczasowe próby zaprzestania palenia nie przyniosły rezultatu ? mówi Irena Przepiórka.

Pracownicy Poradni oferują dzwoniącym wsparcie, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Działania, informują i wyjaśniają sposób działania technik samokontroli, omawiają sposoby przygotowania się do rzucania palenia, strategie stosowane w trakcie rzucania palenia oraz sposoby łagodzenia objawów odstawiennych. Pacjenci korzystający z usług Poradni mogą liczyć na opiekę i wsparcie prowadzącego konsultanta w trakcie całego procesu rzucania palenia. Umawiane są terminy kolejnych sesji terapeutycznych, w czasie których pacjenci mają możliwość omówienia występujących aktualnie problemów, wsparcia i porady, czy po prostu uzyskania zrozumienia i bycia wysłuchanym.

? Często rozmawiamy również z rodzinami, które szukają sposobu namówienia bliskich do rzucenia palenia ? mówi Irena Przepiórka.

Pomoc można uzyskać pod numerem 801 108 108 od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19. Całkowity koszt połączenia z numeru stacjonarnego wynosi jeden impuls, a z telefonu komórkowego jest naliczany według taryfy operatora. Dla osób dzwoniących z telefonów komórkowych funkcjonuje dodatkowo numer 22 211 80 15.
Co ważne, Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działa proaktywnie! Psycholodzy dzwonią w ustalonym wcześniej terminie lub po zgłoszeniu takiej prośby kontaktują się drogą mailową na adres [email protected].

Jak szukać pomocy?
Informacje dot. sposobów rzucania palenia oraz historie osób, którym udało się zerwać z nałogiem dostępne są na stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl. Na portalu można znaleźć wiele porad, informacji i praktycznych narzędzi przydatnych dla osób rzucających palenia. Istnieje również możliwość nadsyłania pytań do eksperta.

Europejski kodeks walki z rakiem

Nawet 90% zachorowań na nowotwory złośliwe można przypisać czynnikom środowiskowym, a nie genetycznym . Jednocześnie szacuje się, że prawie 1/3 z tych zachorowań można zapobiec poprzez pozytywne zmiany dotyczące stylu życia . Ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe można zminimalizować poprzez wdrożenie codziennych zachowań prozdrowotnych, które spisane są
w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Zalecenia Kodeksu popularyzuje ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna prowadzona w ramach zadania Prewencja pierwotna nowotworów finansowanego przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

Europejski kodeks walki z rakiem jest zbiorem zaleceń, które wskazują, jakie czynniki wywołujące procesy rakotwórcze należy wyeliminować, by ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Prewencja pierwotna nowotworów to przede wszystkim zdrowy tryb życia. Kodeks zawiera zestaw prostych zasad dotyczących stylu życia oraz rekomendacje dotyczące uczestniczenia w populacyjnych badaniach przesiewowych.

Według dostępnej wiedzy, aż 1/3 zachorowań na nowotwory można zapobiec, a 1/3 nowotworów można odpowiednio wcześnie wykryć i wyleczyć zapobiegając śmierci . Zmiana codziennych zachowań ma znaczący wpływ na zdrowie i minimalizuje ryzyko zachorowania na wiele przewlekłych chorób, w tym także nowotwory złośliwe . Zalecenia Kodeksu dotyczą również zaprzestania palenia tytoniu, które stanowi największy problemem Polaków, gdyż rak płuca ? schorzenie występujące prawie wyłącznie u palaczy tytoniu ? jest pierwszą przyczyną umieralności nowotworowej zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet w Polsce. Inne zalecenia obejmują minimalizowanie spożycia alkoholu oraz ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

A to już wiesz?  Sprawdź stan odżywienia swojego organizmu! Test dla pacjentów z chorobą nowotworową

Wszystkie zasady zawarte w Europejskim kodeksie walki z rakiem promują zmianę zachowań społecznych i stylu życia oraz poparte są szczegółowymi badaniami. Przestrzeganie zaleceń Kodeksu umożliwia, poprzez poprawę ogólnego stanu zdrowia, zapobieganie nowotworom złośliwym.

Zasady Europejskiego kodeksu walki z rakiem:

I Prowadząc zdrowy tryb życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych:

1. Nie pal. Jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
2. Wystrzegaj się otyłości.
3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie.
5. Jeśli pijesz alkohol ? piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe ? ogranicz jego spożycie.
6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.
8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
II Populacyjne programy ochrony zdrowia, mogące zapobiegać rozwojowi nowotworów lub zwiększać szanse ich wyleczenia:

9. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
10. Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
11. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych
w kierunku raka jelita grubego.

Europejski kodeks walki z rakiem to dokument, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej w celu ograniczenia zachorowań na nowotwory poprzez działalność dotyczącą prewencji pierwotnej, czyli promowania zachowań prozdrowotnych i zdrowego stylu życia. Dokument jest wynikiem wieloletnich badań realizowanych przez wybitnych naukowców. Zasady w nim zawarte wdrażane są na poziomie krajowym przez rządy poszczególnych państw Unii Europejskiej.

INFOGRAFIKA_KORZYSCI_rzucenia_palenia_01

INFOGRAFIKA_PALENIE_W_LICZBACH_01

Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych wspiera promowanie zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem w ramach zadania Prewencja pierwotna nowotworów. Narodowy Program został sformułowany w 2005 roku, a jego celem jest ograniczenie umieralności powodowanej nowotworami poprzez podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie liczby zachorowań na nowotwory złośliwe oraz zwiększenie wykrywalności we wczesnych etapach choroby.

Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów realizowane w ramach programu wieloletniego Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych obejmuje wielopłaszczyznowe działania na rzecz popularyzacji postaw prozdrowotnych poprzez m.in. upowszechnianie zapisów Europejskiego kodeksu walki z rakiem, organizację edukacyjnych i informacyjnych kampanii medialnych oraz akcji społecznych nakierowanych na popularyzację i upowszechnianie wiedzy na temat zdrowego stylu życia i zmniejszania ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.

Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie jest realizatorem Zadania Prewencja pierwotna nowotworów
od 2006 r.

Więcej informacji na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy