BIZNES Zdrowie

„Branża ANTYCOVID” walczy z wirusem. Mija rok od pierwszego zakażenia w Polsce

„Branża ANTYCOVID” walczy z wirusem. Mija rok od pierwszego zakażenia w Polsce
Równo rok temu - 4 marca 2020 r. – potwierdzono wystąpienie pierwszego, oficjalnego przypadku koronawirusa COVID-19 w Polsce. W tym czasie doszło do poważnych perturbacji gospodarczych – jednak w ich wyniku nie wszyscy stracili. Prężnie rozwinęła się tzw. branża antycovid, reprezentowana m.in. przez producentów płynów do dezynfekcji, maseczek czy bramek

Data publikacji: 2021-03-04, 09:00
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: „Branża ANTYCOVID” walczy z wirusem. Mija rok od pierwszego zakażenia w Polsce
Kategoria: BIZNES, Zdrowie,

Równo rok temu – 4 marca 2020 r. – potwierdzono wystąpienie pierwszego, oficjalnego przypadku koronawirusa COVID-19 w Polsce. W tym czasie doszło do poważnych perturbacji gospodarczych – jednak w ich wyniku nie wszyscy stracili. Prężnie rozwinęła się tzw. branża antycovid, reprezentowana m.in. przez producentów płynów do dezynfekcji, maseczek czy bramek dezynfekcyjnych.  

Równo rok temu – 4 marca 2020 r. – potwierdzono wystąpienie pierwszego, oficjalnego przypadku koronawirusa COVID-19 w Polsce. W tym czasie doszło do poważnych perturbacji gospodarczych – jednak w ich wyniku nie wszyscy stracili. Prężnie rozwinęła się tzw. branża antycovid, reprezentowana m.in. przez producentów płynów do dezynfekcji, maseczek czy bramek dezynfekcyjnych.  

Kto rozwinął skrzydła w pandemii?

W obliczu diametralnych zmian na rynku pracy niektóre z branż znalazły się w katastrofalnej sytuacji. Jednak pandemia – jak każdy kryzys – wymusiła zapotrzebowanie na nowe produkty i usługi. W gronie podmiotów, które starają się odpowiedzieć na te potrzeby, znaleźć możemy np. producentów szczepionek, maseczek i bramek do dezynfekcji, ale również tych mniej oczywistych – jak np. pośredników przy dostawach jedzenia. Wielkie firmy skoncentrowały się na zwalczaniu pandemii, dostrzegając szansę w niespotykanym popycie na płyny do dezynfekcji (np. Orlen), maseczki (np. Mercator Medical) czy – do niedawna – przyłbice. Również giełda, także rodzima GPW, reaguje na każde światełko w tunelu walki z pandemią. Ogłoszenie dopuszczenia do użytkowania szczepionki Pfizer, w krótką chwilę diametralnie zmieniło notowania giełdowych graczy na warszawskiej GPW i na całym świecie. Żyjemy w czasach, w których gospodarczy rytm nadaje pandemia. 

(Mali) przedsiębiorcy stawiają czoło pandemii 

Warto jednak zauważyć, że w nowych realiach odnaleźli się nie tylko giełdowi giganci. W zwalczanie COVID-19 zaangażowało się również wielu mniejszych przedsiębiorców, również z Polski. Dzięki nim, możemy mówić o dynamicznym rozwoju nowej części gospodarki – branży antycovid. Podmiotów, które możemy do niej zaliczyć, jest coraz więcej. Potwierdza to organizator Targów ANTYCOVID EXPO. Beata Snopkiewicz, Project Manager Targów, która mówi, że katalog rozwiązań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego-epidemiologicznego jest bardzo szeroki, a liczba podmiotów je świadczących rośnie.

A to już wiesz?  Projekty magazynowe na własność - odpowiedź na nową podaż w czasie post COVID-19

– „Targi ANTYCOVID EXPO powstały z myślą o firmach odpowiadających na wyzwania pandemii. Przedsiębiorcy z Polski prezentowali skuteczne i innowacyjne urządzenia oraz środki chroniące pracowników i klientów przed zakażeniem SARS-Cov2. Oferta wystawców była szeroka oraz innowacyjna. Wśród artykułów zapewniających bezpieczeństwo można było znaleźć m.in. maseczki, płyny do dezynfekcji powierzchni, bramki dezynfekcyjne, czy sprzęt ochronny”.

Przebranżowienie ze wsparciem ekspertów

Dynamiczny przyrost podmiotów przeciwdziałających COVID-19 nie byłby możliwy bez przebranżowienia. Wielu przedsiębiorców zostało do tego zmuszonych, wielu innych postanowiło czynnie włączyć się w walkę z wirusem – dostrzegając nie tylko szanse biznesowe, ale również społeczną misję aktywności zwalczającej COVID-19.

Marcin Starek, członek zarządu firmy dystrybuującej bramki do dezynfekcji Sangate, wcześniej właściciel agencji eventowej, mówi: „Zaangażowaliśmy się na rzecz zwalczania negatywnych skutków COVID i prowadzimy biznes z misją. Świadomość, że nasza praca przybliża nas do normalności jest dla nas ważna, bo sami odczuliśmy negatywne skutki pandemii”.

Jak dodaje, przebranżowienie nie byłoby możliwe bez wsparcia ekspertów: „Często nasze bramki trafiają w miejsca newralgiczne – takie jak np. szpitale – nasz produkt działa m.in. w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym czy Szpitalu Praskim. Dlatego bardzo ważnym elementem naszej aktywności jest praca ekspertów, bo chodzi przecież o zdrowie i życie ludzi. Nasze produkty powstają w oparciu o rzetelną wiedzę i posiadają niezbędne atesty”.

Czy branża antycovid zostanie z nami na dłużej?

Zapotrzebowanie na produkty i usługi dostarczane przez podmioty z branży antycovid zostaną z nami na dłużej – nasi rozmówcy są co do tego zgodni.  

– „Zamiana przyłbic oraz zasłaniania ust i nosa na konkretny wymóg korzystania z maseczek pokazuje, że system zwalczania wirusa wciąż jest modyfikowany. W naszej opinii częścią dbania o bezpieczeństwo pracowników powinna być dezynfekcja zewnętrzna – zwłaszcza w miejscach szczególnego ryzyka (np. w szpitalach) czy na obiektach organizujących imprezy masowe (np. stadiony). Z dużym prawdopodobieństwem czeka nas to wraz z rozwojem sytuacji i postępującym odmrażaniem. Odbieramy bardzo pozytywne sygnały od tych, którzy już skorzystali z naszych bramek do dezynfekcji” – mówi Marcin Starek z firmy Sangate. 

A to już wiesz?  Robot wesprze służbę zdrowia. Polscy naukowcy konstruują certyfikowane urządzeni

„W ostatnim czasie oprócz targów zorganizowaliśmy również dwie konferencje e-ANTYCOVID EXPO oraz cykl webinarów. Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze wyobrażenia. Świadczy to o tym, że zapotrzebowanie na skuteczne środki oraz rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo jest nadal bardzo duże”– twierdzi Beata Snopkiewicz, Project Manager Targów ANTYCOVID EXPO.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
„Branża ANTYCOVID” walczy z wirusem. Mija rok od pierwszego zakażenia w Polsce BIZNES, Zdrowie - Równo rok temu - 4 marca 2020 r. – potwierdzono wystąpienie pierwszego, oficjalnego przypadku koronawirusa COVID-19 w Polsce. W tym czasie doszło do poważnych perturbacji gospodarczych – jednak w ich wyniku nie wszyscy stracili. Prężnie rozwinęła się tzw. branża antycovid, reprezentowana m.in. przez producentów płynów do dezynfekcji, maseczek czy bramek dezynfekcyjnych.  

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy