Dziecko LIFESTYLE

Wizyta Polskiej Macierzy Szkolnej w białostockiej szkole

Wizyta Polskiej Macierzy Szkolnej w białostockiej szkole
Wymiana doświadczeń, poznanie nowych metod i technologii nauczania - takie były cele pierwszego spotkania po polskiej stronie granicy. Uczniowie i nauczyciele z Grodna przyjechali na zaproszenie Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna

Data publikacji: 2017-01-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wizyta Polskiej Macierzy Szkolnej w białostockiej szkole
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

Wymiana doświadczeń, poznanie nowych metod i technologii nauczania – takie były cele pierwszego spotkania po polskiej stronie granicy. Uczniowie i nauczyciele z Grodna przyjechali na zaproszenie Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”.

Wizyta Polskiej Macierzy Szkolnej w białostockiej szkole Dziecko, LIFESTYLE - Wymiana doświadczeń, poznanie nowych metod i technologii nauczania - takie były cele pierwszego spotkania po polskiej stronie granicy. Uczniowie i nauczyciele z Grodna przyjechali na zaproszenie Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”.

_ Współpraca z zaprzyjaźnioną szkołą w Grodnie bardzo dobrze się rozwija – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS przy Fabrycznej. – Zawsze warto posłuchać, jak nauczyciele w innym kraju radzą sobie z podobnymi projektami szkolnymi, jakie mają wypracowane i sprawdzone metody nauczania. Każda ze stron może znaleźć dla siebie ciekawe elementy, które można włączyć do nauczycielskiego warsztatu. W planach mamy  wymianę młodzieży i jeżeli ta się powiedzie, to będziemy naprawdę usatysfakcjonowani.
W ubiegłym roku szkolnym w Grodnie gościli m.in. nauczyciele ZSS; w tym roku doszło do  kilkugodzinnego spotkania w zespole szkół przy Fabrycznej. Goście mogli poznać szkoły funkcjonujące w ramach ZSS, profile nauczania i możliwości rozwoju oferowane uczniom; wzięli też udział w lekcjach języka polskiego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii nauczania. 
Chcą się uczyć języka polskiego
Uczniowie mogli porozmawiać o ważnych dla nich sprawach, swojej przyszłości, wyborach wyższych uczelni itp.
– Mieliśmy dużo tematów do dyskusji, oczywiście rozmawialiśmy o szkole i systemie nauczania – opowiada licealistka z Grodna, Bożena Rosilewicz. – Okazało się, że są pewne różnice i podobieństwa. Ale przyjazna atmosfera, która panuje pomiędzy uczniami i nauczycielami jest tym, co łączy nasze szkoły i to jest ich podstawa.  
Polscy uczniowie byli pod wrażeniem otwartości kolegów z Białorusi.
– Bardzo ciekawie opowiadali o swoim kraju– mówi Weronika Bystrowska. –  Fajnie, że uczą się języka  polskiego i myślę, że dzięki temu, gdyby chcieli, to mogą studiować w Polsce – to zawsze daje więcej możliwości. Rozmawialiśmy o szkołach, ale też o wakacjach – oni muszą pracować przez dwa tygodnie w szkole – dostają za to pieniądze, a wakacje trwają trzy miesiące. Poznanie ich było ciekawym doświadczeniem.
Białostoccy uczniowie dowiedzieli się też, jak wygląda edukacja w polskiej szkole w innym kraju. 
– Porównywaliśmy metody uczenia się, nasze pomysły i miejsca gdzie chcemy w przyszłości kontynuować naukę – dodaje Wiktoria Bocheńska. – Rozmowa była bardzo żywa, a goście sympatyczni i ciepli – gdyby nie pośpiech, spędzilibyśmy ze sobą dużo więcej czasu.
Warto uczyć się od siebie 
Spotkanie nauczycieli stało się okazją do prezentacji multimedialnych pomocy dydaktycznych, wykorzystywanych w ZSS, darmowych programów – Kahoot oraz Jeopardy Qislet – wspomagających nauczanie, a także zalet prowadzenia dziennika elektronicznego.
– W bardzo przyjacielskiej atmosferze poznaliśmy nowe możliwości pracy nauczyciela, również od strony technicznej – opowiadają Anna Łukuć i Nadzieja Błażewicz, polonistki z Grodna.  – Uważamy, że kontynuacja współpracy i np. wymiana uczniów przyczyniłyby się do rozwoju przyjaźni między naszymi szkołami. 
Goście zwiedzili zabytkowy budynek szkoły i poznali jego historię, a także stuletni odrestaurowany przez szkołę drewniany dom, który stał się jej częścią. 
– Zauroczył ich klimat naszej szkoły – podsumowuje Mirosława Pypczyńska, matematyczka i organizatorka spotkania. – To, co mnie zaskoczyło, to zwrócenie uwagi na panujące u nas relacje nauczyciel – uczeń. To co dla nas jest naturalne, oni ocenili jako godne pozazdroszczenia. Spotkanie było zdecydowanie zbyt krótkie i mam nadzieję, że nie ostatnie.
Wizyta jedenastoosobowej delegacji Polskiej Macierzy Szkolnej  w Białymstoku odbyła się w ramach trójstronnej umowy o współpracy z 2015 roku, zawartej między Politechniką Białostocką, Polską Macierzą Szkolną na Białorusi oraz Samodzielnym Kołem Terenowym nr 91 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku. Jej przedmiotem jest m.in. wymiana wiedzy i doświadczeń, które przyczynią się do popularyzacji nauki, podejmowania wspólnych działań edukacyjnych, rozwoju ośrodków i wzmocnienia współpracy akademickiej. 

A to już wiesz?  Podczas izolacji warto zachować stały rytm dnia i kontakt z bliskimi. To może uratować nas od paniki i strachu

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Wizyta Polskiej Macierzy Szkolnej w białostockiej szkole Dziecko, LIFESTYLE - Wymiana doświadczeń, poznanie nowych metod i technologii nauczania - takie były cele pierwszego spotkania po polskiej stronie granicy. Uczniowie i nauczyciele z Grodna przyjechali na zaproszenie Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”.
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy